5 pomysłów na desery lodowe i owocowe w pucharkach

Jak zrobić pyszny i apetyczny deser lodowy? Desery lodowe i owocowe to ukoronowanie każdego przyjęcia. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób przeistoczyć niepozorne produkty w prawdziwie królewskie danie.

pucharki do lodów


Jak zrobić deser lodowy?


Podstawą deseru lodowego są oczywiście lody i to na nich musimy się skupić, jeśli planujemy podać deser lodowy. Można oczywiście kupić gotowe lody w dużych opakowaniach i je wykorzystać, ale czy nie przyjemniej podać lody zrobione w domu? Tak naprawdę ich wykonanie nie jest skomplikowane, a najprostszy przepis ogranicza się do wykorzystania zaledwie trzech składników: owoców, cukru pudru i słodkiej śmietany. Zmiksowanie wszystkich składników to zaledwie chwila, dłużej trwa mrożenie. Dla własnego spokoju lody najlepiej zrobić przynajmniej dzień przed podaniem.

Trudno jednoznacznie ustalić proporcje, bo są one różne w przypadku różnych owoców, te bardziej soczyste będą potrzebowały mniej śmietany, a więcej cukru pudru. Twarde owoce wymagają obecności większej ilości śmietany. W ostatecznym efekcie po zmiksowaniu powinniśmy uzyskać jeszcze niezamrożone lody o jednolitej i dość gęstej konsystencji.

Przygotowanie deseru lodowego to kwestia wyłożenia lodów do pucharków i odpowiedniej dekoracji. Tu liczy się nie tylko smak, ale także wygląd. Jeśli robimy lody ze świeżych owoców, warto zachować część na później i wykorzystać właśnie jako dekorację.

Deser na bazie lodów czekoladowych. Przygotuj: lody czekoladowe, wiórki czekoladowe, bitą śmietanę, rurki waflowe.Efektowne i smaczne dodatki do lodów

Jak to jest, że lody w kawiarni wyglądają i smakują inaczej niż w domu? Wbrew pozorom sekret nie tkwi we wzmacniaczach smaku i zapachu, a właśnie w dodatkach. To one nadają zwykłemu deserowi niebanalnego wyglądu i smaku.

Na pierwszym miejscu stoją świeże owoce. To one sprawiają, że deser lodowy wygląda niezwykle apetycznie. Zwykłe lody truskawkowe są niczym wobec lodów przyozdobionych bitą śmietaną i plasterkami świeżych truskawek. Podobnie rzecz się ma z innymi owocami.

Warto też spojrzeć przychylnym okiem na wszelkie dekoracyjne posypki, czy to drobne kuleczki, czy mikroskopijne różnokolorowe pałeczki. Ich smak na ogół jest podobny, wyjątkiem są dodatki czekoladowe. Sprawdzą się też wszelkie naturalne dodatki: wiórki kokosowe, orzechy włoskie i arachidowe, pistacje itp. Nie można też zapomnieć o wszelkich polewach i sosach do deserów.

Przygotowując deser lodowy w najprostszej wersji, wystarczy spód pucharka do lodów wyłożyć owocami, na nich ułożyć lody, wierzch przykryć bitą śmietaną i udekorować posypką.

Deser na bazie lodów truskawkowych. Przygotuj: lody truskawkowe, świeże truskawki całe lub w plasterkach, bitą śmietanę, sos truskawkowy lub waniliowy.


Jak nakładać lody gałkowe


Deser lodowy musi wyglądać, a dobrego efektu nie da się osiągnąć, krojąc lody nożem lub nakładając łyżką „jak wyjdzie”. Nieforemna lodowa piramida nie będzie wyglądała apetycznie. Lepiej zainwestować w łyżkę do lodów, zwaną czasem gałkownicą. Można ją kupić w większości sklepów gospodarczych, nie jest droga, nie zajmuje dużo miejsca, a dzięki niej wygodnie i równo ułożymy lody w pucharkach.

Przed nakładaniem lodów do pucharków trzeba sobie przygotować naczynie z gorącą wodą. To w nim będziemy każdorazowo moczyć gałkownicę przed użyciem. Bez obaw, gorąca gałkownica nie rozpuści lodów, a dzięki takiemu trickowi łatwiej zanurzymy ją w lodowej masie.

Jeśli przygotowujemy deser lodowy przy użyciu gałkownicy, pamiętajmy, że najefektowniejszy wygląd uzyskamy, układając obok siebie przynajmniej trzy lodowe kulki.

Deser na bazie lodów miętowych. Przygotuj: lody miętowe, świeże listki mięty, sos czekoladowy, kolorową posypkę.

desery lodowe


Jak udekorować lody w pucharkach?


Desery lodowe w pucharkach to małe dzieła sztuki. Przede wszystkim istotne jest, by dobrać pucharek do wielkości deseru. Jeśli planujemy małe porcje dla dzieci, lepiej postawić na nieduże pucharki na stabilnych podstawach. W przypadku dużych deserów dla dorosłych dobrze sprawdzą się pucharki deserowe na nóżkach.

Komponując desery lodowe w pucharku, warto postawić na jednolitą gamę kolorystyczną. Jeśli serwujemy lody czekoladowe lub kawowe, dodatkiem niech będą wiórki czekoladowe i krem waniliowy. Efektownie wygląda wbity w deser niewielki wafelek. Przy lodach w zielonym kolorze można sięgnąć po świeże liście (najlepiej jadalne), kilka kawałków surowych owoców w kolorze zielonym lub żółtym. Całości dopełni położona na wierzchu bita śmietana i dobrana kolorystycznie posypka.

Zobacz również: Film szkoleniowy przepisy i przygotowania deserów lodowych w pucharkach.

Jeśli chcemy skomponować duży deser, innymi słowy podać naprawdę duże lody z kremem i owocami, po pierwsze będziemy potrzebowali dużego pucharka do lodów, po drugie – pokrójmy owoce tak, by dały się ładnie rozłożyć zarówno na dnie pucharka, jak i na jego bokach. Niech one będą „drugim dnem”, na którym wyłożymy lody. Pomiędzy lodowe gałki dobrze jest włożyć kawałki innych, dobranych kolorystycznie owoców. Dopełnieniem dekoracji w tym przypadku będzie krem i odpowiednia polewa lub posypka.

Dekorując desery lodowe, warto postawić na swego rodzaju minimalizm. Dwa, góra trzy dodatki to wystarczająca ilość, by stworzyć smakowity deser.

Deser na bazie owoców egzotycznych. Przygotuj: owoce egzotyczne, np. ananasy, kiwi, papaje, krem śmietankowy lub waniliowy, niesłodką polewę.


Jak elegancko podać lody?


To pytanie spędza sen z powiek nie tylko perfekcyjnym paniom domu. Czy w szklance będzie dość elegancko? A może jednak na talerzyku deserowym? Jak podać owoce, by nie przyćmiły smaku lodów? Gdzie jest granica, za którą deser lodowy zamienia się w owocowy?


Jednoznacznych odpowiedzi nie ma. Trzeba zdać się na własne wyczucie i skorzystać z różnorodności naczyń, jakie oferują nam współcześni producenci.

Talerzyk deserowy jak najbardziej, ale tylko jeśli zamierzamy kroić lody na sześciany. W przypadku lodów gałkowych lepiej sprawdzą się nieduże miseczki lub pucharki do lodów. Te ostatnie przyjmują różne kształty, wyglądem mogą przypominać elegancki kielich lub karafkę.

Serwując desery lodowe, warto pamiętać o doborze dodatków. Tym razem nie mamy na myśli posypki czy polewy, ale takie rzeczy jak serwetka i łyżeczka. Ważne jest bowiem nie tylko to, jakie lody się je, ale także czym się je.

Deser na bazie owoców leśnych. Przygotuj: Owoce leśne (jagody, jeżyny, poziomki), liście poziomek do dekoracji, bitą śmietanę, posypkę w kolorze owoców.


Łyżeczki do lodów i deserów – jakie wybrać?


Drewniane, metalowe, plastikowe, dekorowane, wielokolorowe, jednobarwne – od możliwości kręci się w głowie. Jeśli szukamy uniwersalnych rozwiązań najlepiej postawić na łyżeczki ze stali nierdzewnej w neutralnym kolorze. Równie istotny, a może nawet istotniejszy, jest kształt i wielkość łyżeczek do lodów. Te małe i płaskie prezentują się bardzo elegancko, niestety nie są wygodne, a jedzenie nimi trwa długo. W przypadku dużych deserów ryzykujemy, że część lodów roztopi się przed zjedzeniem. Dlatego lepiej wybrać średniej wielkości łyżeczki o kształcie nieco tylko węższym niż klasyczny.


Łyżeczki deserowe o długim trzonku prezentują się bardzo okazale, ale praktyka pokazuje, że te krótsze są wygodniejsze w użytkowaniu.

Verro-Glass ©