Karafki szklane na wodę i napoje – elegancki akcent na stole

Napoje chłodzące podawane są podczas każdego przyjęcia gości. Nawet w nielicznym gronie warto zadbać o to, by były nie tylko smaczne, ale także pięknie podane. Do tego celu możemy wykorzystać karafkę, która oprócz funkcji użytkowej, będzie stanowiła elegancki element nakrycia stołu. Napoje chłodzące podawane są podczas każdego przyjęcia gości. Nawet w nielicznym gronie warto zadbać o to, by były nie tylko smaczne, ale także pięknie podane. Do tego celu możemy wykorzystać karafkę, która oprócz funkcji użytkowej, będzie stanowiła elegancki element nakrycia stołu.

 

 karafka

Co to jest karafka i do czego służy?

Karafka na wodę to najczęściej szklane naczynie, służące do przechowywania i podawania różnego rodzaju napoi. Jej kształt przypomina pękata butelkę z długą, wąską szyjką. Dawniej wykorzystywano ją wyłącznie do alkoholi, obecnie służy do serwowania wody mineralnej, kompotu, soków owocowych czy lemoniady, mrożonej herbaty, nalewek i innych trunków. Napojów bezalkoholowych nie powinno stawiać się na stole w oryginalnych butelkach, gdyż nie wygląda to elegancko. Plastikowe butelki czy kartony zastępujemy szklaną karafką. W sklepach znajdziemy różne style, kształty i rodzaje. Nowoczesny design sprawia, że karafka pełni funkcję dekoracyjną. Jest to bardzo efektowna część zastawy stołowej, mogąca stanowić główną ozdobę stołu. Wykonana z nieskazitelnie przejrzystego szkła, prezentuje się elegancko i modnie. Napój podany w ekskluzywnej karafce nabiera szlachetnego wyglądu i uprzyjemnia każde spotkanie towarzyskie. Sprawdzi się zarówno w czasie wizyty gości, jak też kolacji we dwoje czy domowego obiadu.

 

 

Pojemność i wielkość karafki – ile mililitrów?

karafka Wybierając nowoczesną szklaną karafkę, musimy zastanowić się, jaka ma być jej stylistyka i rozmiar. Proste gładkie szkło bez ozdób idealnie pasuje do wszystkich wnętrz. Będzie wyglądało elegancko i stylowo w każdej aranżacji. Do napojów niealkoholowych karafka szklana nie musi mieć korka, za to zazwyczaj ma szerszą szyjkę. Warto zwrócić uwagę na wzmocniony rant, grubość karafki i dokładność wykończenia. Gwarantują one dużą wytrzymałość. W sprzedaży występują różnej pojemności karafki. Najpraktyczniejsze są te o pojemności 0,5 i 1 litra. Bez problemu można przechowywać je w lodówce, by utrzymać optymalną temperaturę napoju. Najlepsza temperatura wody niegazowanej to 8 stopni Celsjusza. Grube szkło umożliwia utrzymanie niskiej temperatury trunku przez długi czas. Do likieru, nalewek i innych napojów alkoholowych stosuje się karafki z korkiem o pojemności do 0, 5l. Karafki na wodę nie muszą mieć korka i mają szersze szyjki.

 

 

Jak czyścić karafkę?

Karafka szklana, w której podano kolorowy napój, może być trudna do czyszczenia, pomimo intensywnego płukania. Jej ścianki często pokrywają się osadem, a wąska szyjka nie ułatwia oczyszczenia, gdyż umożliwia dostęp do nich w ograniczonym zakresie. Istnieje wiele domowych sposobów na uzyskanie idealnej czystości karafki. Od kilkugodzinnego moczenia w karafce ziarenek ryżu i potrząsaniu, po zastosowanie wody z octem lub sodą, amoniaku, a nawet tabletek do protez zębowych. Można myć ją wodą z płynem do mycia naczyń, przy użyciu specjalnych szczotek do butelek. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie karafki jest mycie jej w zmywarce. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każde szklane naczynie można zmywać w ten sposób. Dlatego zwróćmy na to uwagę, zanim kupimy karafkę. Szkło w zmywarce należy ustawiać tak, by nie stykało się z innymi naczyniami. Wolna przestrzeń między nimi zapobiegnie stłuczeniu. Karafkę wyjmujemy ze zmywarki, gdy tylko urządzenie skończy pracę i wysuszamy. Dzięki temu unikniemy smug. Jeżeli jednak po myciu na naczyniu występują smugi, możemy zlikwidować je, polerując lnianą lub bawełnianą ściereczką.

 

 

W czym podać wodę – karafka czy dzbanek?

Dzbanek należy do podstawowego wyposażenia kuchni. Można w nim podawać zarówno gorące, jak i zimne napoje. Jest bardzo praktyczny i sprawdzi się jako naczynie do wody, zarówno na przyjęciu domowym, jak i garden party. Z łatwością możemy dodać do wody limonkę czy cytrynę. Jest funkcjonalny, wygodny w użytkowaniu i łatwo się go czyści. Uszko ułatwia nalewanie. Nowoczesna, szklana karafka na wodę to z kolei idealny wybór na eleganckie przyjęcie. Nawet pospolita woda mineralna będzie wyglądała w niej apetycznie. Ekskluzywna karafka ozdobi każdy stół. Szeroka szyjka również umożliwia dodanie do wody ziół, czy owoców dla poprawienia smaku. Elegancka i prosta w formie, będzie stanowić centralny punkt aranżacji stołu i przyciągać wzrok. Sprawdzi się o każdej porze roku. Dorosła osoba powinna wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. Gdy podamy ją w karafce lub dzbanku, wtedy chętniej będziemy po nią sięgać. Woda podana w estetycznym naczyniu smakuje znacznie lepiej niż z plastikowej butelki. Wybór pomiędzy karafką a dzbankiem do wody jest trudny, jednak gdy chcemy podać wodę w sposób bardzo elegancki, karafka będzie doskonała. Jest także bardziej uniwersalna, gdyż w przeciwieństwie do dzbanka, można wykorzystać ją do napojów alkoholowych.

 

dzbanek

 

Dla zapewnienia elegancji każdego przyjęcia, warto zainwestować w szklaną karafkę o nowoczesnym kształcie. Zapewni nam ona doznania smakowe, a równocześnie stanie się ekskluzywnym elementem aranżacji stołu. Nawet zwykła woda, pijana na co dzień, podana w karafce będzie smakowała lepiej i urozmaici rutynę dnia.

 

Verro-Glass ©