Łyżeczki i łopatki do lodów - do kawiarni i domowej kuchni

Zestawy sztućców składają się z reguły z kilkudziesięciu elementów. Wśród nich ważne miejsce zajmują łyżeczki, które różnią się między sobą nie tylko pojemnością. Kluczowe znaczenie ma również długość trzonka. Niektóre egzemplarze wyróżniają się delikatnie zaokrągloną główką, inne są kanciaste i przypominają łopatkę. Wynika to z różnego przeznaczenia łyżeczek. Znaleźć można wśród nich sztućce idealne do mieszania gorących napojów (herbaty, kawy), pozostałymi można jeść dużo gęstsze desery lodowe, sorbety.

 

Łyżeczki do kawy i herbaty – czy jest między nimi różnica?

W świecie zastawy stołowej jedna łyżeczka nie jest równa innej. Dobiera się ją stosownie do pojemności naczynia, w którym podawane są gorące napoje. Wyróżnia się kilka rodzajów łyżeczek do kawy. Ich kształt i rozmiar zależy od rodzaju podawanego napoju. Standardowa łyżeczka do kawy ma niewielką, wąską główkę i porównać ją można do łyżeczki deserowej. Łyżeczka mocca przeznaczona jest do serwowanego w małych filiżankach włoskiego espresso. Z kolei łyżeczka do kawy latte jest długa, dzięki czemu nie tonie w wysokiej szklance, w której podawany jest mleczno-kawowy napój. W związku z tym, że służy jedynie do mieszania, jej główka może mieć dziurkę, czasami ma kształt zwijańca.

W porównaniu z łyżeczką do kawy, łyżeczka do herbaty charakteryzuje się szerszą miseczką. Pozwala to na bezproblemowe wyjęcie torebki z filiżanki.


Rodzaje łyżeczek do lodów

 

Łyżeczki do lodów można podzielić ze względu na przeznaczenie i materiał, z którego zostały wykonane. Biorąc pod uwagę przeznaczenie to wyróżnia się łyżeczki do robienia gałek lodowych i do jedzenia. Gałkownica ma kształt półkuli i dodatkowo zaopatrzona jest w mechanizm służący do wydobywania kulek z wnętrza łyżki.

łyżeczki deseroweŁyżeczki przeznaczone do jedzenia deseru
nie zawsze wyglądają tak samo. Najpopularniejsze są długie łyżeczki do lodów, których trzon ma 18–28 cm. Idealnie nadają się też do drinków i kawy mrożonej. Drugim rodzajem sztućców do tego rodzaju deseru są łyżeczki, które wyglądają jak łopatki do lodów. Najbardziej charakterystyczną ich częścią jest spłaszczona główka. Są one dość krótkie, ich długość wynosi z reguły 12–14 cm. Wykorzystuje się je w restauracjach podających lody na talerzu deserowym.

Biorąc pod uwagę materiał, z którego produkowane są łyżeczki do lodów, dzieli się je na dwa rodzaje. Wyróżnia się tu sztućce wielorazowego użytku, z reguły wytwarzane ze stali nierdzewnej, i plastikowe łyżeczki do lodów. Pierwsze z wymienionych to ważne wyposażenie eleganckich restauracji. Tego rodzaju łyżeczki nie rdzewieją, nie wchodzą w reakcję z jedzeniem i mają nieskazitelny połysk.Długie łyżeczki do lodów – kiedy można je podać?

 

Łyżeczkę koktajlową znają właściciele kawiarni, restauracji i barmani. Jest smukła, posiada długi trzon i okrągłą, głęboką miseczkę. Nie bez powodu wygląda właśnie tak – podaje się ją wtedy, gdy serwowana porcja deseru znajduje się w głębokim pucharku do lodów. Łyżeczka koktajlowa pozwala delektować się nim do samego końca. Niemal 30-centymentrowa łyżeczka do lodów umożliwia łatwe nabieranie smakołyku nawet wtedy, gdy pozostały nam już tylko jego resztki.Plastikowe łyżeczki do lodów – jak je wykorzystać w domu?

 

Kolorowe plastikowe łyżeczki do lodów to jednorazowe sztućce, które dostajemy, zamawiając zimne desery np. w mobilnych budkach. Z reguły są one krótkie, a ich główka ma kształt niewielkiej łopatki. Tego rodzaju łyżeczki dołączone są również do gotowych lodów, które przechowywane są w zamrażarkach stojących w każdym sklepie.

Plastikowe sztućce można też zastosować we własnej kuchni. Zna je każdy, kto realizował już przepis na domowe lody na patyku. Aby móc cieszyć się ich smakiem, nie trzeba kupować specjalnych foremek do tego rodzaju mrożonych deserów. Wystarczy zaopatrzyć się w ulubione owoce, potrzebne są też puste opakowania po małych jogurtach (na 180 ml) i wspomniane plastikowe łyżeczki. Po zmiksowaniu owoców i posłodzeniu powstałej pulpy należy przelać ją do plastikowych pojemników i w miękką jeszcze masę włożyć łyżeczkę jednorazowego użytku. Lody powinny leżeć w zamrażarce minimum 2–3 godziny. Jeśli po tym czasie patyczek można łatwo wysunąć z masy, to oznacza, że deser nie jest jeszcze gotowy. Zmrożone lody przed jedzeniem należy wyjąć z pojemników po jogurtach; aby było to możliwe, trzeba je zanurzyć na ok. 5 sekund we wrzątku.


plastikowe łyżeczkiSztućce gastronomiczne – czym różnią się od zwykłych?

 

Sztućce, których używamy w domowych warunkach, są wykonane ze stoli nierdzewnej, nierzadko się je posrebrza. Osoby dysponujące większym budżetem mogą pozwolić sobie na pozłacane łyżki i widelce. Myje się je ręcznie lub w domowych zmywarkach, w których temperatura mycia nie jest wyższa niż 60°C. Natomiast w restauracjach i stołówkach wykorzystuje się atestowane sztućce gastronomiczne o zwiększonej wytrzymałości. W związku z tym, że każdego dnia używa ich niemała liczba osób, wymagają zastosowania specjalnych urządzeń myjących, w których narażone są na działanie temperatury 90°C. Tego rodzaju sztućce trafiają do zmywarki przemysłowej i wyparzarki. Jest to sprzęt, dzięki któremu wyposażenie gastronomiczne, w tym sztućce, talerze, szklanki wyróżniają się wysokim poziomem czystości i higieny. W restauracjach troska o te kwestie to podstawa – bagatelizowanie ich może stać się przyczyną zamknięcia lokalu.

Sztućce gastronomiczne powinni być także poręczne i eleganckie – są przecież jedną z wizytówek restauracji. Sprzedawane są na sztuki, dzięki czemu istnieje możliwość stworzenia dowolnej kombinacji zastawy stołowej. Można je kupić lub wypożyczyć – z tego drugiego rozwiązania korzystają firmy cateringowe.

Verro-Glass ©