Szklanki do soków, napojów, drinków, kawy i herbaty – czym się od siebie różnią?Jak wybrać szklanki do kawy latte?

Istnieje wiele sposobów podawania kawy, zależnie od metody jej parzenia. Innej oprawy wymaga kawa espresso, innej cappuccino, jeszcze innej mokka. To, w jakiej szklance podamy napój kawowy, nie jest bez zaznaczenia – odpowiednio dobrane szkło pozwoli zachować właściwy kawie aromat i utrzymać optymalną dla danego sposobu parzenia temperaturę.

Kawę latte sporządza się, łącząc ze sobą dwa składniki: porcję espresso i dużą ilość mleka. Każdy, kto pił ten napój, wie, że fachowo połączone ze sobą składniki, tworzą nie tylko doskonały smak i aromat, ale także przyjemny dla oka efekt wizualny. Dlatego też szklanki do tego typu kawy najczęściej wykonane są z jasnego szkła. Ponadto są wąskie i wysokie, zwykle zaopatrzone w uchwyt – ich pojemność zaczyna się od 200 ml i sięga nawet 400 ml. Mogą mieć formę odwróconego stożka – taki kształt sprawia, że kawa, którą podajemy, jest jeszcze bardziej efektowna.

szklanka do kawy latte 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   360ml
  Wysokość:   14cm
  Średnica:   7,8 cm

  Pakowane w pudełkach po 12 szt.

Szklanka do kawy latte
 

Eleganckie szklanki do herbaty

Czasy PRL, kiedy herbatę podawało się w szklankach z koszyczkiem, dawno mamy już za sobą. Choć do mody wracają szklanki vintage, nie każdemu przypadną do gustu. Tradycyjnie herbatę podaje się w porcelanowych filiżankach, ale jeśli wolimy szklanki, możemy śmiało ich użyć do poczęstowania gości złotym napojem. Najlepiej, jeśli kształt szklanki do herbaty przypomina kubek – rozszerza się ku górze i ma szeroki brzeg. Może mieć uszko, które ułatwi chwytanie gorącego naczynia. Dobrze, jeśli ma w komplecie spodek, na którym można odłożyć łyżeczkę i ewentualnie torebkę z fusami.

Ciekawym zamiennikiem dla tradycyjnych szklanek na herbatę są te z podwójnymi ściankami, które chronią przed poparzeniem się i zabezpieczają przed zbyt szybkim wystudzeniem naparu. Pamiętajmy, by przed podaniem gościom herbaty zaparzyć napój w osobnym naczyniu. Idealnie nadają się do tego szklane, pękate dzbanki, wyposażone w sitko, które zatrzymają fusy. Szklanki, podstawki i dzbanek powinny być utrzymane w tym samym stylu, aby całość prezentowała się z klasą.

szklanka do herbaty 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   320ml
  Wysokość:   9 cm
  Średnica:   9,5 cm

  Pakowane w pudełkach po 6 szt.

Cube - szklanka do herbaty

 

Jak wybrać szklanki do drinków?

Szkło do drinków to bogata kategoria. Oto najpopularniejsze rodzaje, których nie powinno zabraknąć w barku amatora kolorowych alkoholi:Szklanki typu tumbler – jeśli lubimy pić whisky lub bourbon, to absolutny niezbędnik w barku. Mają grube dno i kształt cylindra. Podaje się w nich drinki wlewane na kostki lodu (on the rock), takie jak White Russian. Mogą też służyć do podawania alkoholu bez lodu i dodatków.

Szklanka typu tumbler Pulsar Bormioli Rocco 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   280 ml
  Wysokość:   9 cm
  Średnica:   8,5 cm

  Pakowane w pudełkach po 6 szt.

Szklanka typu tumbler Pulsar Bormioli Rocco

 Szklanki typu high ball
– mają prostą linię i są wysokie. Są przeznaczone do serwowania takich drinków jak Cuba Libre i Krwawa Mary. Stosuje się je także do wysokich drinków z rozcieńczanym alkoholem, np. ginu z tonikiem.

szklanka typu high ball sorgente 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   430 ml
  Wysokość:   15 cm
  Średnica:   7 cm

  Pakowane w pudełkach po 6 szt.

Szklanka typu high ball - Sorgente
 

Szklanki typu collins – są podobne do high ball, ale są od nich nieco wyższe i smuklejsze. Jak nazwa wskazuje, to idealne szkło do drinków typu Collins.

Kieliszki do Margarity – szklanki o okrągłej czaszy na smukłych nóżkach przeznaczone są tylko do jednego drinka i podanie w nich innego alkoholu to gafa. Margaritę przyrządza się na bazie tequili, likieru pomarańczowego i soku z limonki. Pamiętajmy, by brzegi kieliszka pokryć solą, wówczas drink lepiej smakuje.

Kieliszek do drinków, koktajli i napojów 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   760 ml
  Wysokość:   21,8 cm
  Średnica:   9 cm

  Pakowane w pudełkach po 6 szt.

Cocktail Premium kieliszek do drinków, koktajli i napojów
 

Szkło do kolorowych drinków – w rozkloszowanych czaszach na cienkich nóżkach podaje się Martini, Cosmopolitan lub inne kolorowe mieszanki alkoholowe.

Ypsilon drink - szklanka do drinków, napojów i soków 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   240 ml
  Wysokość:   10,7 cm
  Średnica:  9,2 cm

  Pakowane w pudełkach po 12 szt.

Ypsilon drink - szklanka do drinków, napojów i soków
 


Szkło do drinków owocowych
– do tropikalnych long drinków używajmy naczynia typu Hurricane, czyli efektownej lampki w kształcie klepsydry na nóżce. Doskonale wyglądają w nich takie klasyki jak Sex On The Beach.

Lemon Junior szklanka do drinków owocowych  

Wysyłka 24h

  Pojemność:   250 ml
  Wysokość:   16 cm
  Średnica:   5,5 cm

  Pakowane w pudełkach po 6 szt.

Lemon Junior szklanka do drinków owocowych

 

Szklanki do kawy po irlandzku – mają grube ścianki, uszko i najczęściej niewysoką stopkę. Serwuje się w nich kawę z alkoholem, czyli Irish Coffee. 


Rodzaje szklanek do soków i zimnych napojów

W czym podać gościom napoje bezalkoholowe? Wybór jest ogromny. Gazowane płyny możemy zaserwować w szklance typu high ball (patrz punkt szkło do drinków). Soki owocowe możemy podać wyporcjowane w szkle, w szklanym dzbanku lub karafce – sok przelewamy do szklanek z grubym i szerokim dnem. Mogą mieć kształt stożkowy lub pękaty. Zaproponujmy do napoju lód, który podamy oddzielnie na spodeczku oraz słomki. Jeżeli w soku są zanurzone owoce, zawsze w dobrym tonie jest zaproponowanie łyżeczki – wówczas szklankę powinniśmy ustawić na spodku.

Wodę podajemy natomiast w pękatych szklankach o grubym dnie, wypełniając je do ¾ objętości. Jeśli serwujemy wodę w karafce lub dzbanku, zadbajmy, aby każdy z gości miał do niego łatwy dostęp. Dzbanek możemy udekorować listkiem mięty, cytryny lub limonki – to nie tylko estetycznie wygląda, ale dodaje napojowi orzeźwiającego aromatu.

Karafka na wodę i soki 1l Ypsilon 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   1000 ml
  Wysokość:   25 cm
  Średnica:   7 cm

  Pakowane w pudełkach po 6 szt.

Karafka na wodę i soki 1l Ypsilon
 

Szklanki i słoiki do koktajli i smoothie

Absolutnym hitem do serwowania owocowych koktajli i smoothie są specjalnie zaprojektowane słoiki z kolorowymi nakrętkami i słomkami. Mogą mieć uszka ułatwiające chwycenie naczynia. Zakrętki zabezpieczają słodką zawartość przed wylaniem i owadami. To świetne rozwiązanie na wszelkie garden party. Jeśli pozostajemy wierni bardziej eleganckim rozwiązaniom, wybierzmy do kolorowych koktajli szklanki w kształcie klepsydry na nóżkach (szkło do drinków typu Hurricane). Takiego drinka możemy przyozdobić barwą słomką i kawałkami owoców.

Słoik na koktajle i soki Quattro 

Wysyłka 24h

  Pojemność:   415 ml
  Wysokość:   13,5 cm
  Średnica:   6,5 cm

  Pakowane w pudełkach po 12 szt.

Słoik na koktajle i soki Quattro
 

Jeśli nie mamy pewności, czy dane szkło pasuje do konkretnego napoju, nie martwmy się zbytnio – od doboru kształtu zastawy ważniejsze jest to, by szklanki było idealnie czyste i wypolerowane. W dobrym tonie jest, by były z jednego zestawu. Nie zapomnijmy o dodatkach do serwowania ciepłych i zimnych napojów, takich jak spodeczki, słomki, łyżeczki, cukiernice. Jeśli do tego zadbamy o odpowiednią atmosferę, goście docenią nasze staranie i każde przyjęcie będzie udane.

Verro-Glass ©