Szklany zawrót głowy w myśl idei zero waste – szklane pojemniki na żywność, słomki, słoiki z klamrą i butelki

Czym jest zero waste?

W dosłownym tłumaczeniu „zero waste” oznacza „brak śmieci” lub „brak marnowania”. W ten sposób opisuje się styl życia, w którym człowiek stara się maksymalnie zmniejszyć ilość generowanych odpadów, przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska. I choć bycie zero waste niektórym wciąż wydaje się niemożliwe lub co najmniej mocno uciążliwe, coraz więcej osób stara się zmieniać swoje nawyki w myśl tej idei.

Jak być zero waste?

Bycie zero waste wiąże się z konsekwentnym przestrzeganiem kilku zasad, które nazywane są 5R:

  • Refuse (odmawiaj) – rezygnacja z jednorazowych opakowań czy ulotek reklamowych, które są postrzegane jako zbędne zanieczyszczenia;
  • Reduce (ograniczaj) – redukcja liczby posiadanych przedmiotów i prowadzenie możliwie minimalistycznego życia;
  • Reuse (używaj ponownie) – rezygnacja z jednorazowych rozwiązań i stosowanie opakowań wielokrotnego użytku;
  • Recycle (segreguj i przetwarzaj) – segregacja śmieci i przerabianie zbędnych przedmiotów w coś pożytecznego;
  • Rot (kompostuj) – kompostowanie odpadków organicznych, z których można otrzymać energię lub naturalny nawóz.

Czy szkło jest lepsze od plastiku?

Wśród głównych powodów ogromnego (i stale rosnącego) zanieczyszczenia środowiska wymienia się m.in. nadmierne korzystanie z opakowań plastikowych. Za najlepszy dla nich zamiennik uznaje się szklane pojemniki – można z nich korzystać wielokrotnie i lepiej konserwują one żywność.

Co więcej, szkło jest powszechnie poddawane recyklingowi. W skali globalnej około 80 proc. opakowań szklanych trafia do ponownego przetworzenia – w przypadku plastikowych jest to zaledwie 9 proc. Warto też mieć świadomość, że dekompozycja plastiku na drobniejsze kawałki może trwać około 100 lat, natomiast ostateczna degradacja – nawet 500 lat.

Zero waste w domu i w pracy

Wbrew pozorom wcielenie w życie zasad idei zero waste nie jest aż tak trudne, jak wielu osobom może się wydawać. By przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów, na dobry początek wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków:

  • zminimalizować liczbę używanych opakowań, np. korzystając ze szklanych pojemników, butelek, słoiczków czy bidonów;
  • segregować odpady i wyrzucać je do odpowiedniego pojemnika, dzięki czemu trafią one do recyklingu;
  • zgniatać opakowania, np. kartonowe, przed wyrzuceniem, ograniczając w ten sposób objętość śmieci.

Poznaj zalety szklanych pojemników na żywność

Korzystanie ze szklanych pojemników to doskonały sposób na zmniejszenie negatywnego wpływu naszego stylu życia na środowisko naturalne. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Szklane pojemniki na żywność ułatwiają odpowiednie przechowywanie jedzenia – zarówno gotowych dań, jak i surowych owoców czy warzyw. Hermetycznie zamykana pokrywka pozwala dłużej zachować świeżość żywności, uniknąć jej zepsucia i rozprzestrzeniania się zapachów.

Dodatkowo szklane pojemniki są odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Mogą więc służyć także do przechowywania jedzenia w zamrażarce oraz – po zdjęciu pokrywki – przygotowywania go w kuchence mikrofalowej lub piekarniku. Nie należy też martwić się o kwestię czyszczenia pudełka – bez obaw można myć je w zmywarce.

Szklane słomki zamiast plastikowych rurek do picia

Jednorazowe plastikowe słomki są ogromnym obciążeniem dla środowiska. O wiele lepiej od nich sprawdzają się szklane słomki do picia, wykonane z wysokiej jakości szkła, wolnego od metali ciężkich oraz bisfenolu A (BPA), który może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Szklane słomki nie pozostawiają metalicznego posmaku, są hipoalergiczne i, co dla wielu osób szczególnie istotne, nie reagują z płynami.

Można ich używać do spożywania soków, gorących napojów i mlecznych koktajli. Co jednak najważniejsze, można z nich korzystać wielokrotnie. Szklane słomki do napojów, analogicznie jak pojemniki, nadają się do mycia w zmywarce, a dołączana do nich specjalna szczoteczka znacząco ułatwia ich czyszczenie.

szklane pojemniki na żywnośćSzklane pojemniki na żywność

W czym zabrać lunch do pracy? Szklane butelki na koktajle i słoiki na desery

Pojemnik ze szkła z powodzeniem może być stosowany także jako lunchbox do pracy. Wspomniane już szklane pudełka na żywność są najlepsze do przechowywania dań obiadowych, a do szklanego słoika na deser z klamrą można schować małą słodką przekąskę lub sałatkę. Słoiczki do deserów przedłużają trwałość potrawy, pozwalając cieszyć się świeżym posiłkiem o każdej porze dnia.

Jak natomiast zanieść do biura ulubiony sok lub smoothie? W tym celu najlepiej sięgnąć po szklaną butelkę na koktajle. Mniejsza butelka o pojemności 200 ml bez problemu zmieści się w torebce lub plecaku, więc można ją zabrać – najlepiej wraz ze szklaną słomką – zarówno do pracy, jak i na wycieczkę czy spacer do parku. Z kolei litrową butelkę można wykorzystać również w domu, gdzie przyda się m.in. podczas rodzinnych obiadów czy przyjęć w gronie znajomych.

Życie zero waste, a przynajmniej less waste, wcale nie jest takie trudne. Zmiana plastikowych opakowań na szklane pojemniki to prosty do wykonania, ale bardzo duży krok w kierunku redukcji ilości odpadów, a tym samym zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko.

Verro-Glass ©