Jak wybrać pucharki do lodów i deserów – rodzaje i kształty

Jak podać lody, deser lodowy lub deser owocowy z bitą śmietaną? Zarówno podczas przyjęcia czy spotkania, jak i na co dzień najbardziej eleganckie i praktyczne są specjalne pucharki do lodów. Przyjrzyjmy się różnorodnym ich modelom i wybierzmy te najbardziej odpowiednie!

Wiosna i lato to te pory roku, w których nabieramy ochoty na orzeźwiające, chłodzące desery – przede wszystkim lodowe. Jak je jednak podać? Czy to na przyjęciu, czy na nieformalnym spotkaniu nie wypada serwować lodów w miseczkach do chipsów bądź innych naczyniach zastępczych. Jeśli nie posiadamy odpowiednich naczyń do podawania deserów lodowych, lepiej zaaranżować kompozycję na talerzu. Lody, kawałki owoców, dekoracyjny sos – taki pomysł sprawdzi się idealnie. Najlepiej jednak mieć zawsze w pogotowiu pucharki na desery. W ten sposób podamy deser elegancko, a jednocześnie w wygodny sposób.

 

pucharki deserowe


Szklane, ceramiczne czy papierowe pucharki lodowe?

 

Pucharki do lodów mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Do najpopularniejszych materiałów należą szkło i kryształ. Szklane pucharki do lodów dostępne są w wielu rodzajach, stylach i kształtach; z pewnością wybierzemy model, który najbardziej nam odpowiada. Warto posiadać komplet takich pucharków w domu, zwłaszcza że są one uniwersalne. Szklane pucharki lodowe na nóżce to nieśmiertelna klasyka. Takie modele będą idealne zarówno do lodów, jak i do innego rodzaju deserów, np. owoców z bitą śmietaną, musów, smoothie, koktajli itd. Dzięki temu, że są przezroczyste, można zobaczyć wszystkie składniki znajdujące się w środku. Pucharki szklane są eleganckie, ponadczasowe, ale jednocześnie niezobowiązujące. Pasują więc zarówno do eleganckiego przyjęcia, jak i do luźnego spotkania w gronie znajomych. A także, oczywiście, do rodzinnej konsumpcji pysznych lodów!

 

Porcelanowe i ceramiczne pucharki do lodów są trwałe, bardzo eleganckie (szczególnie te, które są ozdobione jakimś klasycznym wzorem) i doskonale prezentują się podczas przyjęcia – zwłaszcza, jeśli posiadamy też porcelanową zastawę stołową. Porcelanowe pucharki do lodów nie są już jednak tak uniwersalne jak te szklane. Nie pasują do luźnej imprezy czy niezobowiązującego przyjęcia. Nie będą też dobrze prezentowały się np. podczas „garden party”, podczas gdy pucharki szklane wpiszą się i w taki typ przyjęcia. Są natomiast bezkonkurencyjne przy bardziej wytwornych okazjach, wymagających elegancji.

 

Garden party, deser po grillu, a może po prostu przyjęcie dla dzieci? Przy tych wszystkich okazjach sprawdzą się papierowe miseczki do lodów. Te jednorazowe pucharki do lodów przypominają papierowe kubeczki. Są wytrzymałe – nie ma więc ryzyka przemięknięcia. Są atrakcyjne wizualnie – kolorowe i ozdobione wzorami. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że nie mogą się zbić. To czyni z nich najlepsze naczynia na przyjęciach dziecięcych – chyba że preferujemy bardzo praktyczne pucharki-wafelki, które zostaną po prostu zjedzone wraz z deserem!

 

pucharek lodowy
Kształty pucharków lodowych

 

Pucharki lodowe są dostępne w rozmaitych kształtach. Do najpopularniejszych należą te z czaszą w kształcie półkuli oraz wysmukłe, wysokie, w formie ściętego stożka. Dostępne są także inne kształty, w tym fantazyjne i nieregularne. Kształt czaszy zależy tu od naszych upodobań, choć trzeba pamiętać, że wysokie pucharki do lodów wymagają nałożenia odpowiednio dużej porcji deseru do środka, aby nie były na wpół puste. Do takiego pucharka potrzebne są też specjalne, długie łyżki do deserów.

 

Ważnym elementem w przypadku pucharków do lodów jest nóżka. Pucharki lodowe na nóżce są zdecydowanie najbardziej praktyczne i najwygodniejsze. Nóżka chroni naszą dłoń przed chłodem deseru, a jednocześnie sprawia, że lody znajdujące się wewnątrz nie zaczną szybciej topić się pod wpływem ciepła dłoni. Nóżka może być prosta i solidna, ale również bardziej fantazyjna, np. wygięta. Oczywiście kubeczki papierowe nie posiadają nóżki, ale jednocześnie nie „mrożą” rąk tak jak szkło.

 


Cena pucharków do lodów

Ceny pucharków do lodów wahają się w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, wielkości, marki, wykonania oraz tego, czy naczynia zostały wykonane ręcznie, czy też nie. Najtańsze są oczywiście pucharki papierowe – zwykle kupowane w zestawach po 5, 10 i więcej sztuk. Cena jednego wynosi wówczas mniej niż 1 zł.

 

Ceny pucharków szklanych są bardzo zróżnicowane. Najprostsze w swej formie, wykonane ze standardowego szkła, kosztować mogą już od kilku złotych za sztukę. Nieco grubsze szkło podwyższa cenę do ok. 10 zł za sztukę, natomiast pucharki kryształowe czy też ręcznie wykonane, oryginalne i fantazyjne, będą nasz kosztowały więcej – warto jednak pamiętać, że w zamian otrzymamy wyrób, który zaprezentuje się wyjątkowo ciekawie i elegancko na naszym stole. Możemy nabyć pucharki pojedynczo, po 2 sztuki, a także w zestawach po 6 sztuk.

 

Pucharki porcelanowe i ceramiczne cenowo plasują się na poziomie średniej i wyższej półki pucharków szklanych. Wybór modeli jest tu mniejszy niż w przypadku naczyń szklanych. Zwykle kupujemy pucharki porcelanowe i ceramiczne w zestawach po 6 sztuk.

 

Pojemność pucharków – 150 ml, 220 ml, a może 300 ml?

 

Pucharki do lodów mogą być wykonane z różnych materiałów i są dostępne w rozmaitych kształtach. Poza tym mamy do wyboru kilka opcji w zakresie pojemności naczyń. Wersje „mini” to 100 ml i 150 ml; nadają się one do pomieszczenia skromnego deseru – oczywiście skromnego w sensie ilości, ale niekoniecznie składników. Są idealne na małą owocową przekąskę czy poobiedni deser. W pucharku 220 ml podamy już całkiem efektowną przystawkę. Naczynia o tej pojemności są już odpowiednie na przyjęcia i spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół. Jeśli zależy nam jednak na deserze efektownym niczym w dobrej cukierni, wrażenie na gościach zrobi z pewnością jeszcze większy pucharek – zwłaszcza, jeśli to deser stanowi gwóźdź programu. Długa nóżka i elegancka forma na pewno ich zachwycą – szczególnie, jeśli pucharek wykonany jest z bezbarwnego, przezroczystego szkła, przez które można dostrzec wszystkie warstwy pysznego poczęstunku.

 

Kolorowe i fantazyjne pucharki do lodów dla dzieci

 

Pucharki do lodów dla dzieci powinny być po pierwsze bezpieczne, po drugie – praktyczne, a po trzecie – atrakcyjne z punktu widzenia małego smakosza. Jeśli decydujemy się na pucharki szklane, powinno być to szkło dość grube, które nie ulegnie łatwo stłuczeniu. Warto zdecydować się na modele ze szkła kolorowego lub po prostu o ciekawym kształcie. Niech nie będą to naczynia zbyt duże – dla najmłodszych wystarczy naczynie o pojemności 150 ml.

 

Możemy zdecydować się także na kolorowe pucharki plastikowe lub ceramiczne. Te częściej niż szklane są zdobione motywami atrakcyjnymi dla najmłodszych. Pucharki ceramiczne często przybierają kształty zwierzątek, np. sympatycznego kotka czy dinozaura, a także samochodów, samolotów lub łodzi. Ciekawymi propozycjami są kuliste pucharki ceramiczne w kształcę piłki nożnej bądź pucharek-talerzyk w formie wafelka z lodami gałkowymi. Pucharki ceramiczne dla dzieci są bezpieczne w użytkowaniu i bardzo atrakcyjne wizualnie. A jeśli spodziewamy się w domu całego kinder balu, postawmy na kolorowe papierowe pucharki, które po imprezie można po prostu wyrzucić.

Verro-Glass ©